شهرک سینمایی غزالی از ابتدای شکل گیری اش به دست مرحوم حاتمی، فراز و فرود های بسیاری را تجربه کرده است و طراحان دکور در این سالها با مشکلات  فراوانی رو به رو  بوده اند…

گفتگو با حمید قدیریان،طراح صحنه سینما و تلویزیون

شهرک غزالی نیازمند حمایت دولت است

شهرک سینمایی غزالی از ابتدای شکل گیری اش به دست مرحوم حاتمی، فراز و فرود های بسیاری را تجربه کرده است و طراحان دکور در این سالها با مشکلات  فراوانی رو به رو  بوده اند.

اما به نظر می رسد که این شهرک با همین امکانات اندک خود در اغلب موارد تنها و آخرین گزینه برای تهیه کنندگان بوده است. اگر این اواخر به شهرک سری زده باشید و تابلوی ورودی دکور مریم مقدس را دیده باشید ـ که درآن هیچ نامی از طراح اصلی آن نیست ـ شاید به شنیدن درد دل های برخی  این طراحان از کمبودهای شهرک غزالی مشتاق شوید. حمید قدیریان طراح دکور ماندگار مریم مقدس، مجموعه ساخته نشده امام حسین و….. از آن طراحانی است که درباه این شهرک می گوید: چون برای شهرک تا به حال تعریف مشخصی نداشته ایم، اگر هم پیشرفتی در این سالها بوده به دست برنامه سازان و به تناسب نیازشان انجام  شده است.

قدیریان درباره اهداف اولیه ساخت این شهرک می گوید:

اصلا قرار نبود که اینجا یک شهرک سینمایی باشد. یک زمین خالی بود که مرحوم حاتمی در آن دکور ساخته بود و حالا به صرف داشتن حمام و بیمارستان هم تبدیل به یک شهرک استاندارد نمی شود.چون یک شهرک مجموعه ای از پلاتوها، لابراتوارها و امکاناتی است که ما در اینجا فاقد آن هستیم. وی معتقد است مکان فعلی شهرک شاید جوابگوی ساخت چند فیلم سینمایی و تلویزیونی باشد، اماقادر به ارتقای آنها نیست. به گفته او این که ما بخواهیم مثلا در خاور میانه حرف اول را بزنیم و یا سینمای دنیا را قبضه کنیم، با این شرایط و بودجه امکانپذیر نیست.

طراح دکور مریم مقدس با مقایسه ای کلی میان شهرک غزالی و دیگر شهرک های فیلمسازی دنیا می افزاید:

در کشورهای دیگری نظیر آلمان، شهرک های  سینمایی کوچکتری هست که بازدهی شان از اینجا بیشتر است .به این خاطر که فضا و امکانات لازم مثل چند پلاتوی اساسی را دارا هستند و طراحان، خودشان را با آن سیستم تنظیم می کنند .در حالی که اینجا یک زمینی را به طراح می دهند تا  خودش هر جور که می خواهد کار کند.

او درباره دکورسازی به روش ماندگار نیز معتقد است:

دکورهای خود من همه ماندگار بوده اند. من فکر می کنم این پول بیت المال است و نباید هدر برود. دکورهای ماندگار بارها می توانند مورد استفاده قرار بگیرند، مانند دکورهای مریم مقدس، اگر چه همان جا را هم اگر خودم  بخواهم دوباره استفاده کنم برایم قیمت می گذارند.

هفته پیش یک تست می خواستم با دکورهای مجموعه امام حسین که خودم  ساخته ام بگیرم، اجازه ندادند. یعنی به این فکر نمی کنند که من در مورد این دکور حق طراحی و تفکر دارم.

قدیریان می گوید:

اولین کسی که بنیان دکور ماندگار را در این شهرک گذاشت من بودم و بر اساس برآورد متخصصان، به همان اندازه که خرج کردیم برایمان دکور مانده است که می توانیم کارهای دیگری را آنجا انجام بدهیم.

وی درباره دیگر کارکردهای شهرک سینمایی غزالی اضافه می کند:

از دکورهای ماندگار می شود به عنوان موزه استفاده کرد.حتی یک بار در سالن دکورهای مریم مقدس کنسرت موسیقی برگزار شد و این نشان می دهد که اگر تفکر درستی وجود داشته باشد، می شود از شهرک استفاده های تجاری زیادی کرد.

این طراح سینما و تلویزیون همچنین در خصوص ایجاد یک شهرک سینمایی جدید می گوید:

یک شهرک جدید هزینه های خودش را می خواهد. و علاوه بر آن که نیازمند حمایت دولت است باید از دولتی شدن هم دور بماند. من معتقدم ما به خاطر استعدادهای موجود حتی قادریم خاورمیانه و آسیا را هم در این زمینه پوشش بدهیم. در واقع شرایطش را داریم  و باید مشکلات را برطرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *