هادی جوشقانی که طراحی و ساخت بسیاری از برنامه‌های ترکیبی تلویزیون را بر عهده داشته است، می‌گوید: بیشتر دکورها و صحنه‌های تلویزیون از مجموعه قطعات و مواد خام مخصوص صحنه‌آرایی ساخته می‌شوند. این واحدهای پیش‌ساخته به منظور ایجاد فضاهای مناسب برای صحنه تلویزیون در اشکال گوناگون انتخاب، تزئین و تنظیم می‌شوند.

وی با بیان اینکه طراحی صحنه مؤثر، سهم عمده‌ای در موفقیت هر برنامه تلویزیونی دارد، می‌افزاید: دکور جذاب و ایده‌آل بیننده را به درون محیط مورد نظر می‌برد و به برنامه قدرت می‌دهد. طراحی صحنه ممکن است به شکل‌ها و حالت‌های گوناگونی انجام شود. دکور صحنه باید به قدر کافی محکم و استوار و البته به‌آسانی قابل حمل و جابه‌جایی باشد.

جوشقانی ادامه می‌دهد: در رسانه‌ای مانند تلویزیون اصل باورپذیری و اتکای طراح به واقعیت و پایبندی صددرصد او به ایجاد فرم‌ها و فضاهای واقعی و خلق آنچه موجب القای واقعیت می‌شود، ضروری به نظر می‌رسد. ایجاد بستری مناسب توسط طراح، در جهت باورپذیری در آثار نمایشی و برنامه‌های مختلف تلویزیون از بنیادی‌ترین مسائل است. پذیرش و باور فضا از سوی مخاطب ضروری است و البته خلق چنین فضایی نیز کار بسیار دشواری است.

وی می‌افزاید:‌ در حال حاضر متأسفانه به دلایل فراوانی، از جمله تنوع مصالح و فرم‌ها و رنگ‌ها و… طراحی صحنه در تلویزیون ما رشد چندان مناسبی نداشته است. جوشقانی با اشاره به اینکه مردم امروزه طرح‌های مختلف هنری و دکورهای متعدد را از طریق رسانه‌های مختلف مشاهده می‌کنند، می‌گوید: در حال حاضر سطح توقع مردم ما بسیار بالا رفته و این کار را برای اهالی تلویزیون مشکل کرده است. اگر ما در این زمینه کاری انجام ندهیم به دیده نشدن برنامه‌ها منتهی می‌شود.

وی از اینکه برای دکورهای تلویزیونی هزینه می‌شود اما برخی اوقات طراحی توسط افراد متخصص و آگاه صورت نمی‌گیرد، انتقاد می‌کند و ادامه‌ می‌دهد: یکی دیگر از مشکلات دکور و صحنه در برنامه‌های تلویزیونی آن است که بعضی از تهیه‌کنندگان از لوکیشن‌های مناسب استفاده نمی‌کنند تا دکور در فضایی مناسب و قابل پذیرش برای مخاطبان ساخته شود و یا بودجه مناسبی برای طراحی و ساخت دکور در اختیار دکورسازان قرار نمی‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *