شهرک سینمایی و تلویزیونی غزالی

شهرک سینمایی غزالی نام محوطه بزرگی است در غرب تهران که در آن دکورهای خیابان‌ها و ساختمان‌های مربوط به فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی ساخته و نگهداری می‌شود.تقریبا تمام دکور های شهرک سینمایی غزالی مربوط به دوره رضا شاه و اوایل محمد رضا شاه است اما در این شهرک دکور مدینه و کوفه هم ساخته شده است.همچنین دکور های این شهرک دکور های ساختمان ها و خیابان هایی هستند که واقعا در تهران قدیم وجود داشتند. این شهرک که در بزرگراه شهید لشگری، (کیلومتر ۱۵ خیابان ۵۵ ام) روبروی شرکت سایپا جای گرفته است، در سال ۱۳۵۸ توسط کارگردان فقید ایرانی، علی حاتمی ساخته شد

احداث شهرک سینمایی درسال ۱۳۵۸، به طرح و پیشنهاد شادروان علی حاتمی، کارگردان شهیر سینمای ایران، آغاز شد. طرح علی حاتمی و ولی‌الله خاکدان تولید سریالی با مضمون تاریخ سیاسی معاصر ایران بود که فاصله‌ای کوتاه از اوایل دوره رضاشاه را در بر می‌گرفت. در این دوره، عده‌ای از آزادی خواهان پنهانی، با تشکیل کمیته مجازات، اقدام به ترور سران مملکتی می‌کردند که در آشفتگی اوضاع اقتصادی و افزایش فقر دست داشتند. هزاردستان (که علی حاتمی طرح اولیه آنرا به نام «جاده ابریشم» در سال ۱۳۵۵ نوشته بود) به قدرت‌های سیاسی پنهانی می‌پرداخت که نقش مهمی در حذف و ترور اشخاص سیاسی داشتند. هم‌زمان با آغاز تولید هزار دستان، از آن جا که این سریال شرایط جغرافیایی و شهری مناسب همان دوران اوایل قرن چهاردهم شمسی را می‌طلبید، احداث شهرک سینمایی نیز با طراحی خاص آغاز شد. ۱۰ هکتار مساحت برای ساخت و بازسازی تهران قدیم در نظر گرفته شد، و سپس عکس‌هایی از ساختمان‌ها، عمارت‌های دولتی، محله‌ها، خیابان‌های تهران و لباس و نوع پوشش و… تهیه شد. حاتمی عکس‌ها و اسناد را در شهرک سینمایی ایتالیا، به نام چینه چیتا با کمک نقاشی ایتالیایی اتود زد و تابلوهای کوچکی به وجود آورد. سپس با کمک یکی از بهترین دکوراتورهای ایتالیایی به نام جانی کورتینا و گروه بزرگ او، نقشه شهرک را در مقیاس ۱:۱۰۰ ترسیم کرد و با ساخت ماکتی از شهرک به ایران بازگشت و پس از مدتی با بررسی اراضی کناره بزرگراه تهران کرج، احداث شهرک در اسفند سال ۱۳۵۸ آغاز شد. از مکان‌های سریال هزار دستان به میدان توپخانه، ساختمان شهرداری، ساختمان عدلیه، خیابان لاله‌زار، خیابان اکباتان، جواهر فروشی قازاریان، گراند هتل، ساختمان شاهآباد و کافه پارس تهران قدیم می‌توان اشاره کرد. نماهایی از خیابان اکباتان، لاله زار، و تهران قدیم بین سال ۱۳۱۵ تا ۱۳۲۰، نیز موجود است. یکی دیگر از بناهای مهم سریال هزار دستان، ساختمان سینما تابان است که نبش خیابان لاله زار واقع شده است و جزو اولین سینماهای تهران است که اولین فیلم ناطق ایرانی نیز به نام دختر لر، ساخته عبدالحسین سپنتا، در آن اکران شد. علاوه بر نماهای مربوط به تهران قدیم، سعی شده است تا نماهایی از باشتین و سبزوار به نمایش گذاشته شوند

لوکیشن‌های فیلم‌هایی همچون شیخ مفید، سربداران، هشت بهشت، کاراگاه علوی، کفش‌های میرزا نوروز و… در این شهرک بوده است. برای فیلم مریم مقدس هم بخشی از اورشلیم در این شهرک بازسازی شد. در دل خیابان لاله‌زار کوچه‌ای برای فیلم تختی ساخته شد که نمایانگر محله قدیم خانی‌آباد باشد.

واحد لوکیشن : وظیفه اصلی این واحد بررسی و در اختیار قراردادن فضاها و لوکیشنهای مورد نیاز برنامه سازان و همچنین ارائه اطلاعات لازم و کنترل و نظارت به عملکرد برنامه سازان و پروژه ها می باشد.

لوکیشنهای موجود در شهرک خود به سه بخش تقسیم می گردد :

الف: مجموعه دکورها و بناهای دوره قبل از اسلام به مساحت ۱۵۰۰۰ متر مربع

ب : مجموعه دکورها و بناهای دوره بعد از اسلام به مساحت ۳۵۰۰۰ متر مربع

ج: مجموعه دکورها و بناهای دوره معاصر به مساحت ۰ ۶۲۰۰ متر مربع

*نمونه هایی از تصاویر لوکیشن های در فیلم پیوست موجود می باشد*

معرفی لوکیشن ها :

لوکیشن مریم مقدس(س) :  لوکیشن موجود با مساحتی بیش از ۵ هزار متر مربع و با معماری دوران قبل از اسلام (شهر اورشلیم) جهت تهیه سریال مریم مقدس (س) در سال ۱۳۷۸ ساخته شده است. این مجموعه مورد استفاده سریالهای دیگری مانند بشارت منجی، ابراهیم خلیل ا… ، ستاره خضرا ، مسافر زمان ، اشکها و لبخندها ، راه آبی ابریشم و … قرار گرفته است.

لوکیشن شهر کوفه : لوکیشن موجود با مساحتی در حدود  ۶۰۰۰  متر مربع و با معماری عربی دوران بعد از اسلام جهت تهیه سریال امام علی (ع) در سال ۱۳۷۱ساخته شده است. این مجموعه مورد استفاده سریالهای دیگری مانند ولایت عشق ، تنهاترین سردار، طفلان مسلم ، آخرین دعوت ، ناسپاس و برنامه های مناسبتی و … قرارگرفته است.(نیاز به مرمت اساسی دارد.)

 

لوکیشن لاله زار : لوکیشن موجود با مساحتی در حدود ۴۰۰۰ متر مربع و با معماری دوره معاصر جهت تهیه سریال هزاردستان در سال ۱۳۵۸ ساخته شده است. این مجموعه مورد استفاده سریالهای دیگری مانند در چشم باد ، کلاه پهلوی ، سرزمین کهن ، جهان پهلوان تختی، شب دهم ، مدار صفر درجه، کیف انگلیسی و … قرارگرفته است.( نیاز به بازسازی مجدد دارد.)

 

لوکیشن بازارچه خانی آباد : لوکیشن موجود با مساحتی در حدود ۲۰۰۰ متر مربع و با معماری دوره معاصر جهت تهیه فیلم جهان پهلوان تختی در سال ۱۳۷۴ ساخته شده است. این مجموعه مورد استفاده بسیاری از پروژه های مرتبط با دوره معاصر و تهران قدیم قرار گرفته است(نیاز به مرمت دارد.)

لوکیشن کلاه پهلوی : لوکیشن موجود با مساحتی در حدود ۷۰۰۰ متر مربع و با معماری دوره معاصر جهت تهیه سریال کلاه پهلوی در سال ۱۳۸۴ ساخته شده است. به دلیل ادامه فعالیت پروژه مذکور تا به حال مورد استفاده پروژه دیگری قرار نگرفته است.

لوکیشن سرزمین کهن : لوکیشن موجود با مساحتی در حدود ۲۰۰۰۰ متر مربع و با معماری دوره معاصر در دو بخش (میدان بهارستان و محله های قدیم تهران به روش فنی و صنعتی سازی) جهت تهیه سریال سرزمین کهن در سال ۱۳۸۶ احداث گردیده است. به دلیل ادامه فعالیت پروژه مذکور تا به حال مورد استفاده پروژه دیگری قرار نگرفته است.

 

لوکیشن تبریز در مه: لوکیشن موجود با مساحتی در حدود ۱۰۰۰۰ متر مربع و با معماری دوره معاصر جهت تهیه سریال تبریز در مه در سال ۱۳۸۹ با تغییر در دکورهای سریال نردبام آسمان ساخته شده است که تداعی شهر و بازار تبریز را می کند. به دلیل ادامه فعالیت پروژه مذکور تا به حال مورد استفاده پروژه دیگری قرار نگرفته است.

لوکیشن همچو سرو : لوکیشن موجود با مساحتی در حدود ۲۰۰۰ متر مربع و با معماری دوران دفاع مقدس جهت تهیه سریال همچو سرو در سال ۱۳۸۹ ساخته شده است. لوکیشن مذکور تا به حال مورد استفاده پروژه دیگری قرار نگرفته است.

 

تکیه دولت :  لوکیشن موجود با مساحتی در حدود ۱۵۰۰ متر مربع و با معماری دوره معاصر در سال ۱۳۸۰ بصورت نیمه تمام ساخته شده است. اما به دلیل عدم رعایت اصول فنی امکان بهره برداری از آن هرگز میسر نگردید. بر اساس نظر کارشناسان سازه سازمان فاقد استفاده بوده و بایستی تخریب شود.(نیاز به تخریب و بازسازی دارد. پیشنهاد شهرک احداث یک استودیو در این مکان می باشد)

سوله شهرداری : فضای موجود با مساحتی در حدود ۹۵۰ متر مربع جهت نصب دکور برای برنامه سازان تکمیل گردیده و در سال ۱۳۸۶ در زمان مدیریت سیمافیلم بخشی از دکورهای سریال حضرت یوسف (ع) و دکور سریال شیخ بهایی در این سوله نصب گردید که عملاً کارایی خاصی نداشت و در حال حاضر مقرر گردیده است دکورهای داخل این سوله جمع آوری گردد تا بتوان در اختیار برنامه سازان به عنوان یک فضای سرپوشیده (جهت نصب دکور و ضبط برنامه) قرار گیرد. از دکور سریال شیخ بهایی فقط یکبار در سریال رازی و تبریز در مه استفاده شده است.

Image result for ‫شهرک سینمایی غزالی‬‎

One thought on “شهرک سینمایی و تلویزیونی غزالی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *